Baví ma fotenie svadieb a ľudí

Baví ma fotenie svadieb a ľudí

Kde sú moje fotografické začiatky

Moje fotografické začiatky boli asi podobné, aké zažilo kopec detí v mojom veku v tej dobe. Mal som 12 rokov, keď mi môj dedko dal prvý fotoaparát na klasický kinofilm so slovami:

„Vytváraj si spomienky“

Bola to Lomo Smena 8 (vtedy digitálna technika ešte neexistovala) Fotoaparát nemal ani meranie expozície a zaostrovanie bolo iba od oka. Priehľadový kompakt. Veľmi som si fotenie užíval.

A tak som tvoril. Ako dieťa som fotil asi všetko. Od zaujímavých štruktúr v lese až po školské výlety.
Už tam som postupne zisťoval, že viac ma baví fotenie ľudí. Hlavne emócie. Takže som fotil na rodinných oslavách aj kamarátky a spolužiačky. Stále na kinofilm, väčšinou čiernobiely. Môj otec ma zasvätil do tajov tmavej komory. Vyvolávali sme filmy aj fotografie doma v kúpeľni.

Neskôr som sa prihlásil do fotografického krúžku.

Otec videl moje neutíchajúce nadšenie. Pretože, raz si ma zavolal a daroval mi svoju zrkadlovku Zenit. A to bolo akoby som nazrel do tajomného sveta. Zamiloval som si pohľad na svet cez hľadáčik.

Seriózne fotenie prišlo, keď som si v roku 1998 kúpil svoju prvú vlastnú zrkadlovku na kinofilm Canon EOS 10-film.

Prvé fotografovanie svadieb

Možno by som mohol povedať, že som mal dve prvé 🙂
Úplne prvú svadbu som fotil na film a robil som to pre kamaráta. Pustil som sa do toho až po tom, ako som mal nafotených niekoľko reportáží, koncertov a aj reklamných fotografií.

Nasledovalo niekoľko svadieb a na film som fotil hlavne reportáž, portrétov iba zopár.

Neskôr prišiel digitál. A bol ešte v plienkach a chvíľu som sa mu sám bránil. Nechcel som opustiť film. Takže som mal prestávku vo fotení svadieb. Pretože ľudia chceli už digitál a ja som zostával pri filme.

Až som sa raz rozhodol pre vstup do digitálneho sveta a opäť od roku fotím roku 2010 fotím svadby.
To bola moja druhá – prvá. Tentoraz už digitálna. 🙂

Bol som vtedy ako druhý fotograf na svadbe, aby som sa uistil, že mi to stále ide. Zodpovednosť mi nedovolila sa bezhlavo vrhnúť po tak dlhej prestávke na fotenie svadieb. Keďže svadobné momenty sa len málokedy ak vôbec opakujú.
Dokopy som nafotil niečo cez 150 svadieb. Nehrniem sa do počtu svadieb za rok. Mám svoj počet a tak sa udržujem svieži pre seba aj pre klientov.

Milujem hru svetla a pohybu vo fotografii

Milujem hru svetla a pohybu. Keď sa jedinečné momenty rozprávajú cez emócie. O tom je tvorba akú robím. Odkaz môjho dedka, aby som si vytváral spomienky som preniesol na tvorenie pre ľudí. Fotím svadobnú reportáž. Tvorím príbehy. Preto okrem hlavných momentov fotím aj miesta a veci, ktoré možno na prvý pohľad nemajú so svadbou veľa spoločného. A pritom sú jej súčasťou, len možno nie hneď a každým viditeľné. Ja tak aj ľuďom, ktorí na svadbe neboli ukážem, aké to tam bolo.

Rád hovorím, že ľudia dostanú môj osobný pohľad, ako prežijem a precítim svadobný deň spolu s Vami.

svadba dolna strehova

Film ma naučil premýšľať vo fotografii

Veľa som sa naučil fotením na film. Vizualizujem. Samozrejme hodnoty korigujem a skúsenosti ma naučili robiť veľa vecí intuitívne a automaticky. Preto sa nemusím neustále pozerať na displej, či je všetko OK. Iba občas skontrolujem zaostrenie a karty. A tak sa môžem ešte viac sústrediť na vnímanie scény. Medzi mnou a ľuďmi nestojí žiadna obrazovka.

V tej chvíli som tam len ja a emócie ľudí.
Priamo v dianí zachytávam pre Vás tie najkrajšie momenty.

kastiel imre madacha svadobné fotografie

Pre spoluprácu ma prosím kontaktujte cez formulár na kontaktnej stránke.
Môžete mi aj zavolať na 00421 908 288 888
Prípadne ma zastihnete na instagrame @martinalmasi_photo
Teším sa na spoluprácu. Martin Almáši