Ako mi digitál pomohol vrátiť sa k filmu

Ako mi digitál pomohol vrátiť sa k filmu

Už sú tomu viac ako 3 roky, keď som dal príspevok na sociálne siete o tom, že som si kúpil jeden digitálny fotoaparát. Bol v starom dizajne s modernými technológiami. Digitál, ktorý vyzeral ako fotoaparát zo 70´tych rokov. Nedávno, pár mesiacov dozadu, som si spomenul na tento zážitok. A teraz sú tomu už viac ako 2 roky, kedy som sa opäť vrátil k foteniu na klasický film.

Všetko sa to udialo chvíľu po tom, ako som si kúpil a nejakú dobu aj používal fotoaparát, ktorý celú moju vášeň k filmu opäť rozdúchal. Je to presne ten digitál v tele starého klasického fotoaparátu.
V súčasnosti ho už nemám. Avšak to, čo vo mne naštartoval, cítim doteraz.

Fuji X100, ktorú som mal, bola úplne 1. verzia. V tejto dobe je už jej 5. verzia – rýchla, plná megapixelov a s kvalitným displejom.
Prvá verzia Fuji X100 bola pomalá, naozaj pomalá. Na túto digitálnu dobu mala celkom málo MegaPixelov a nie veľmi čitateľný displej.

Práve tá pomalosť v tejto rýchlej dobe bola tým, čo mi našepkávalo. Prečo mám chcieť fotoaparát, ktorý je tak pomalý v ostrení a zapisovaní na kartu? No stalo sa, že som to nevzdal.  A tak, ako som s ním postupne fotil a preciťoval momenty, som si to celé uvedomil. Pomalosť X100 je niečo, čo som si doslova začal vychutnávať. Viac som sa spomalil a dianie okolo seba som začal viac preciťovať a uvedomovať si. Uvedomil som si aj to, že som sa nespomalil ako človek. Spomalil som sa v cvakaní 🙂

Viac sa pri fotografovaní zamýšľam

Niekedy som moment, ktorý som videl ani neodfotil. Skôr som si ho vychutnal a precítil ten okamih.

Ako svoje pracovné nástroje stále používam Canon EOS 5D mk III, tieto fotoaparáty sú rýchle. Nie sú to najnovšie modely a aj tak sú rýchle a presné. A k nim som si požičal na otestovanie SONY A7.

Viem, že niektorí ľudia aj fotografi prechádzajú na bezzrkadlovky, napríklad fotoaparáty SONY.
SONY sú super rýchle, super inteligentné a super presné. A mohol by som povedať, že sú takmer vo všetkých ohľadoch dokonalé. Nie je tam snáď nič, čo by som im vytkol.

Pred kúpou Fuji X100 som aj ja zvažoval, že prejdem na bezzrkadlovku SONY A7. Videl som tam iba výhody. A výhody stále pretrvávajú. Sú super rýchle, super presné a majú skvelé podanie farieb. Dokonca sú rýchlejšie ako moje Canon EOS 5d mk III.

Niečo mi však našepkávalo a ja som tento krok nechcel a nevedel spraviť. Niečo ma nútilo zostať pri mojich fotoaparátoch. Nevedel som to pomenovať a neviem doteraz. Bol to iba pocit a vedel som, že ešte zatiaľ nechcem tie SONY.

Odrazu mi veľa vecí pri fotení dávalo zmysel

Takže som si po krátkej dobe kúpil Fuji X100. A odrazu mi veľa vecí dalo zmysel. Mal som čas sa zamýšľať nad fotografiou. Doslova som si smel vytvoriť čas na uvedomenie si vlastného bytia. Dovtedy bolo pre mňa veľa vecí automatických a takmer som si ich neuvedomoval.

V tomto momente som si smel ujasniť, ako veľmi rád som fotil na film. Spomenul som si, ako som ešte ako tínedžer objavoval tmavú komoru. Doteraz mám plné poličky fotoaparátov na film. Staršie aj novšie.  Mám aj moderný Canon na film, pasujú na neho aj Sigmy Art z digitálu. A aj tak som si s nadšením kúpil ešte starší Canon na film. Bol môj vysnívaný v čase, keď som na fotografickom filme vyrastal. Filmový Canon EOS 5. Dokonca aj na neho pasujú tie isté objektívy Sigma Art. Pikoška je, že na dnešnú dobu má neskutočných 5 ostriacich bodov. 🙂  Môj Canon 5D mk III má 60 a Sony viac ako 600.
No a čo.
Vychutnávam si fotenie s filmovou EOS Peťkou.

Pred pár mesiacmi som si kúpil ešte starší filmový fotoaparát Canon EOS 100 film camera.
Tento má dokonca iba 1 (slovom jeden) zaostrovací bod. Páči sa mi fotenie s ním a zapáčil sa mi aj preto, že s ním fotil aj Helmut Newton.

Ja som s Canon EOS 100 film camera spravil túto fotografiu 🙂

anja portrét vo vogue itaia, fotoaparát Canon EOS 100 film camera, fotograf Martin Almasi

Mám 36 možností urobiť skvelý záber 🙂

Vrátil som sa do čias, keď som fotil iba na film. A mal som 36 možností urobiť skvelý záber 🙂  a keď som fotil na stredný formát, tak som mal 12 prípadne 15 možností na nafotenie scény.

Už som opäť nafotil niekoľko filmov, aj pre súkromné projekty aj pre editoriály alebo som si pri komerčných foteniach pridal niekoľko záberov na film pre seba a pre klientov.

Takto si pripomínam, ako neskutočne rýchla doba je okolo mňa, takmer všade navôkol. Uvedomil som si, ako niektoré veci rýchlo plynú. Sám som ich robil akoby automaticky. V momente ako som si to všetko ujasnil, povedal som si, že si chcem vo fotografii viac vychutnávať momenty a stretnutia s ľuďmi.

Keď si vieš fotku predstaviť, vieš ju aj odfotografovať

Celý článok by mohol byť iba mojou úvahou, že fotím opäť na film.
Ja si však myslím, že to celé má prínos aj pre mojich klientov. A je to aj tým, ako som bol odchovaný fotením na film. Vizualizujem si scénu skôr, ako ju odfotím.  Keď si vieš fotku predstaviť, vieš ju aj odfotografovať. A po rokoch som si to zase pripomenul.

O záberoch premýšľam. Vytváram si predstavy. Presne tak tvorím osobné fotografie.
Môj pohľad, ako prežijem a precítim deň spolu s Vami.

Tvoj fotograf Martin Almáši

 Martin Almasi Photo Vogue Italia FineArt Photo Vogue Italia Finert Canon EOS photo Vogue Italia Fine Art Martin Almasi Canon EOS

Pre spoluprácu ma prosím kontaktujte cez formulár na kontaktnej stránke.
Môžete mi aj zavolať na 00421 908 288 888
Prípadne ma zastihnete na instagrame @martinalmasi_photo
Teším sa na spoluprácu. Martin Almáši