Je fotografická technika dôležitá?

Fotografická technika svadobného fotografa.

Je fotografická technika dôležitá? Alebo je to celkom inak?
Niekedy sa môžete dočítať, že svadobný fotograf potrebuje drahú foto techniku na to, aby spravil kvalitné fotografie. Naskytá sa mi otázka:

Kto robí výslednú fotografiu,
fotoaparát alebo fotograf?

Poviem Vám to na príklade spisovateľa. Človek, ktorý vie dobre a kreatívne písať, napíše úžasné veci aj obyčajnou ceruzkou. Keby spisovateľ kreatívne písať nevedel, nepomohlo by mu ani drahé pero Parker namiesto ceruzky.
Z tohto príkladu by sa mohlo zdať, že dobrý fotograf dokáže svadbu nafotiť aj lacným fotoaparátom.

Ako je to s výbavou svadobného fotografa?

Na internete v minulosti existoval projekt DigitalRev TV. Bola to internetová televízia zameraná na recenzie fotografickej techniky a rozhovory so známymi a úspešnými fotografmi. Videl som sériu reportáží a videí, kde úspešní fotografi dostali do rúk lacný fotoaparát, napríklad LEGO kameru a mali ukázať čo vedia.

Jedným z hostí bol aj fotograf Chase Jarvis. Dostal do rúk detskú LEGO kameru. Chase Jarvisa spomínam však hlavne pre jeho výrok o najlepšom fotoaparáte.

Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máš práve pri sebe.Chase Jarvis

Celkovo to bola inšpiratívna výzva a dopadla nad očakávania. Fotky boli veľmi zaujímavé, aj keď technicky menej dokonalé. Znamená to, že fotografiu robí človek a fotoaparát sa stará o technickú kvalitu. A tu je odpoveď na otázku, či je fotografická technika dôležitá.
Záleží od toho, kto fotoaparát používa.

kreatívne zrkadlenie v svadobnej fotografii

Kto robí výslednú fotografiu,
fotografická technika alebo fotograf?

Kvalitná technika je odolná poveternostným vplyvom počasia, dokáže rýchlo a presne ostriť na miesta alebo ľudí. Presne tam, kam sa fotograf zameria.  Až fotograf sa rozhodne aké momenty odfotografuje a ako dokáže zachytiť emócie ľudí. Vy, ako klienti, z fotografií môžete doslova počuť aj smiech a cítiť emócie blízkych.

Fotografická technika je tak dobrá, ako ju dokáže fotograf využiť.

Predstavte si, že prídete do reštaurácie. Jedlo Vám veľmi chutilo. Dozviete sa, že kuchár varí na modernom a veľmi kvalitnom vybavení.
Pochválite kuchára za to, aké jedlo urobil alebo pochválite jeho kvalitné vybavenie, na ktorom varil?
Kto varil jedlo? Kuchár alebo sporák?

Ja určite pochválim kuchára. To vybavenie má preto, aby mu kuchyňa spoľahlivo slúžila, nie aby za neho varila.

fineart portét vo photo vogue italia, modelka anja

Takže, akú techniku nájdete v brašni svadobného fotografa?

Fotoaparáty:
Osobne používam foto techniku značky Canon. Konkrétne fotoaparát Canon EOS 5D mark III. Páči sa mi jeho ostriaci systém. Je vyspelý a presný. Mark III-jka je rýchla, má výborný obrazový výstup a vynikajúco pracuje aj v slabšom osvetlení.  Veľmi dobre sa mi drží v rukách a je odolná voči vplyvom počasia 🙂

Povedal by som, že je ideálom svadobného fotografa. Tak mám rovno dve. Presne 2 rovnaké modely. Samozrejme mám rád v rukách jeden fotoaparát a jeden objektív. A bolo by hazardom na tak dôležitej udalosti, akou svadba určite je, mať a spoliehať sa iba na jeden fotoaparát a nemať so sebou záložné telo.
Záloha je presne dôvod, prečo mám 2 fotoaparáty.

Objektívy
Kedysi som začínal na zoomoch a mal som iba jeden pevný objektív. Teraz v mojej výbave nájdete iba objektívy s pevným ohniskom. Fotil som objektívmi Canon a pred dvoma rokmi som plne prešiel na objektívy Sigma ART 1.4. Sú rýchle, ostré a majú svoje krásne charakteristické farby.
A páči sa mi, že si vedia poradiť aj s počasím 🙂
Väčšinu času fotím na 35mm a 50mm. To sú moje obľúbené ohniská. Konkrétne objektív 35mm je pre mňa kráľom reportáže.

Príslušenstvo
Ďalšie príslušenstvo, ktoré u mňa nájdete sú blesky Canon Speedlite 580exII, diaľkové odpalovače, pamäťové karty Sandisk eXtreme a ostatné pre mňa, ako fotografa, dôležité doplnky.

Technika sama fotku nespraví. Rovnako sporák sám nenavarí.
Výsledok záleží od fotografa, ktorý fotografickú techniku používa.

fineart svadobná fotografia na zámku Zvolen

Pre budúcu spoluprácu ma prosím kontaktujte cez formulár na kontaktnej stránke.
Môžete mi aj zavolať na 00421 908 288 888
Prípadne ma zastihnete na instagrame @martinalmasi_photo
Teším sa na spoluprácu. Martin Almáši