Na čo sa zamerať pri výbere svadobného fotografa.

Ako si vybrať svojho svadobného fotografa?

Položím Vám jednu otázku. Podľa mňa dosť zásadnú, keď premýšľate o výbere svadobného fotografa.

Čo je Vaším cieľom, keď chcete mať na svadbe fotografa, ktorý zdokumentuje  Váš veľký deň?

Raz som túto otázku položil mojej dobrej známej, ktorá mi povedala, že si hľadá fotografa na svadbu.
Jej odpoveď ma vôbec nezaskočila. Povedala, že chce svadobné fotografie.  A pozrela sa na mňa výrazom, že je to také zrejmé. A ako som to len nemohol vedieť 🙂

Mne táto odpoveď nestačila, preto som sa pýtal ďalej. „Aké svadobné fotografie očakávaš?“ Očividne som ju teraz zaskočil, lebo jej odpoveď bola pre mňa mätúca.
Akože aké? Jednoducho fotografie“ Tvárila sa nechápavo, prečo jej kladiem také otázky.

Pýtal som sa ďalej: „Akú kvalitu očakávaš, buď konkrétna a úprimná sama k sebe

Zostala podráždená. Nie na mňa. Podráždilo ju, že pri výbere fotografa na svoj veľký deň premýšľala tak neurčito, mohlo sa zdať, až ľahostajne. A pritom išlo o niečo, na čom si chcela dať záležať. A tento náš rozhovor jej doslova zvedomil, aký malý význam prikladala fotografiám. Svadobným fotografiám, ktoré pre ňu znamenali spomienky. Sama mi neskôr prezradila, že nájsť fotografa pre jej deň bolo náročnejšie, ako čakala.
Ja som jej svadbu fotiť nemohol, lebo v tom čase som mal obsadený termín iným svadobným fotením.

A preto sme si určili túto podmienku

Keď chceš kvalitné fotografie,
želáš si kvalitného fotografa

gold award master piece wedding photojournalist association photographer martin almasi

 

Keď chceš kvalitné fotografie,
želáš si kvalitného fotografa.

Zostávalo zistiť, ako si vybrať kvalitného svadobného fotografa.

Tu je niekoľko otázok a tipov, ktoré pomôžu pri výbere svadobného fotografa a uľahčia Vám sa zorientovať v množstve ponúk.

Na začiatok chcem zvýrazniť, že je dobré mať viacej možností. Dosiahnete tak väčšiu slobodu pri rozhodovaní.  Samozrejme za predpokladu, že máte na výber z kvalitných možností a nehľadáte z odrobiniek, ktoré zostali.
Čo tým myslím. Uvediem na svojom príklade. Ľudia si žiadajú moje služby svadobného fotografa rok aj viac, než rok dopredu. Sú určité termíny, ktoré mám obsadené aj 2 roky pred svadbou.
Neznamená to hneď, že si máte rezervovať  svojho fotografa 3 roky dopredu. Chcem Vám vysvetliť, že zladenie Vášho termínu s fotografom si žiada plánovanie. Preto, keď poznáte termín, tak si vyberajte svojho fotografa čo najskôr. Budete tak mať viac možností a teda väčšiu slobodu pri rozhodovaní.

 

Už viete kedy a teraz sa dozviete ako.

Portfólio svadobného fotografa. Otázky, ktoré som položil mojej známej, boli jednoznačné: „Fotografa chceš na celý deň, alebo iba na fotenie portrétov? Budeš chcieť nafotiť celý príbeh – svadobnú reportáž?
Je veľmi dôležité vedieť si na ne odpovedať. Pri výbere fotografa na celodennú reportáž budete posudzovať fotografie z celého dňa. Pri výbere fotografa iba na portréty sa môžete zamerať len na určitú časť jeho portfólia.
Prečo to spomínam? Keď si želáte vytvoriť svadobný príbeh, tak sa nebudete pozerať na fotografa, ktorý má v portfóliu iba svadobné portréty. Zameriate sa na fotografa, ktorý fotí reportáže, má v portfóliu celé svadobné príbehy.  A samozrejme, takýto fotograf má aj ukážky svadobných portrétov.

svadobné príbehy nevesta a ženích kaviareň bratislava foto Martin Almáši

Ako sa orientovať v portfóliu?

Keď už som načrtol portfólio, naskytá sa ďalšia otázka, na čo sa zamerať.
Pozrite si prácu so svetlom, ako fotograf pracuje v rôznych svetelných podmienkach. Ako vyzerajú fotografie v rôznych časoch dňa. Ako dobre dokáže svadobný fotograf zachytiť emócie a rôzne momenty. Možno budete mať na svadbe deti. Zamerajte sa, ako fotograf zachytil detskú hravosť a spontánnosť.

Nemusíte byť odborník na fotografiu a aj tak budete vedieť povedať, či sa Vám fotografie a štýl fotografa páčia. A viete si ho predstaviť ako svojho svadobného fotografa.

skupinové svadobné fotografie bratislava

 

Ďalšou veľmi dôležitou podmienkou je komunikácia. Dajte si načas a poprechádzajte sa po web stránkach. A pozrite sa, ako fotograf komunikuje. Prečítajte si jeho blog. Na toto mi moja známa odpovedala, že veď ona chce fotografa a teda výsledkom sú fotografie.
Moja odpoveď znela „Objednávaš si služby svadobného fotografa. A služba je značka. Prezentácia a budovanie povedomia. Chceš vedieť, ako svadobný fotograf premýšľa. A na jeho blogu sa o samotnom fotografovi dozvieš veľa.

Predstav si, že prídeš do reštaurácie. Môžu mať kvalitné jedlo. Dalo by sa povedať, že kvôli tomu tam ideš. Podľa Tvojej teórie by to malo stačiť. A čo sa stane, keď vojdeš dnu  a personál bude s Tebou jednať nie veľmi príjemne. ľahostajne a možno až arogantne?
Zostaneš v takej reštaurácii? Ja určite nie.
A poviem o tom aj svojim známym.

Veď si môžem vybrať reštauráciu s pridanou hodnotou, akou je napríklad  príjemná komunikácia.

A podobne je to aj s fotografom.“ Jej odpoveď bola rovnaká. Nezostala by v takej reštaurácii a jej priatelia by sa o tom dozvedeli.

svadobný portrét nevesta a ženích Betliar

A tu sa dostávam k ďalšiemu bodu.
Referencie od klientov. Nájdite si stránku s referenciami. A prečítajte si, čo o svadobnom fotografovi povedali  ľudia, ktorých fotil. Prečítajte si referencie, ktoré napísali moji klienti

S fotografom strávite celý deň. Keď sa Vám páčia fotografie, štýl fotenia, referencie a komunikácia, tak mu napíšte čo najskôr.

Zhrniem dôležité body pri výbere svadobného fotografa:

Ako prvé si položte otázku, čo očakávate od svadobného fotografa.
1. Svadobné portréty verzus svadobná reportáž.
2. Rezervujte si svojho fotografa čo najskôr
3. Portfólio a štýl fotografií
4. Emócie a momenty svadobného dňa
5. Komunikácia svadobného fotografa.
6. Referencie.

Pozrite si celé svadobné príbehy. Nájdete ich na tomto linku: www.martinalmasi.com/svadobne-pribehy

Keď budete mať akékoľvek otázky, alebo si chcete overiť dostupnosť mojich termínov, napíšte mi

Som tu pre Vás.
Martin Almáši

 

Pre budúcu spoluprácu ma prosím kontaktujte cez formulár na kontaktnej stránke.
Môžete mi aj zavolať na 00421 908 288 888
Prípadne ma zastihnete na instagrame @martinalmasi_photo
Teším sa na spoluprácu. Martin Almáši