Ako sa oblieka svadobný fotograf

Ako sa oblieka svadobný fotograf?

Je príjemne teplé letné popoludnie. Som na svadbe a rozhliadam sa, čo zaujímavé sa deje. Stojím v tieni pod altánkom a pozorujem ľudí. Ako svadobný fotograf mám rád prehľad o dianí.
Pristúpila ku mne družička so svojím partnerom. Príjemný usmiaty mladý pár.
„Veľmi sa nám páči, ako si oblečený.“, usmievajú sa na mňa. Hľadím na nich s úžasom. Nerozumiem, čo je na mne zvláštne. Som predsa na svadbe a presne preto mám modrý oblek, bledomodrú košeľu a modrú kravatu.

„Ďakujem.“, znejú moje slová a v hlave mi víria myšlienky – Čo je zvláštne na fotografovi, ktorý je na svadbe primerane oblečený? Aj keď nie som hosť.

„Posledný rok sme viac svadbovali.“ pokračuje družička „A videli sme dosť fotografov a kameramanov. Niektorí boli v tričkách a kraťasoch. A ty si v obleku“
Hneď mi je jasné kam smerujú a ich slová mi dávajú zmysel.

Rád chodím vhodne oblečený na udalosť, ktorú fotím

A je to pre mňa tak samozrejmé, že mi na začiatku rozhovoru nebolo celkom jasné, čo mysleli.

Sám som videl fotografov a kameramanov, ktorí boli poobliekaní vo vyťahaných rifliach, podobne vyzerali aj košele. Niektoré niesli známky nutnej výmeny, až tak boli opotrebované. A boli tu aj takí, ktorí mali tričká a kraťasy. Alebo havajskú košeľu 🙂

Veď si predstav, že si plánuješ svoj veľký deň. Napríklad Tvoju svadbu alebo inú významnú udalosť. Vyberieš si svoje krásne šaty, máš vyhliadnutý reprezentatívny priestor v krásnom prostredí, o akom si vždy snila. Dáš si záležať na dokonalej príprave, organizácii. Na tom, aby sa všetci cítili čo najpríjemnejšie. Je tu Tvoj veľký deň, hostia prichádzajú príjemne oblečení. Dokonca aj strýko, ktorý nemá veľmi rád obleky, sa spoločensky oblečie. A potom zahliadneš svojho fotografa v tričku a kraťasoch. Cítiš sa znechutená. Hlavou Ti preblysne: „Takto som si svadobného fotografa nepredstavovala.“ Aj keď  sa tváriš, že ho nevidíš, on doslova vytŕča medzi spoločensky oblečenými hosťami. Vidíš ho všade.

Svadobný fotograf je ZNAČKAMartin Almáši

A pritom sa to dá robiť aj lepšie.
Primerane oblečený svadobný fotograf sa stáva súčasťou svadby a ľudia majú pocit, že nie sú vyrušovaní.
Aj o tom je práca fotografa. A ja veľmi pekne ďakujem za príjemnú spätnú väzbu, ktorá sa mi dostáva.

Profesionálny svadobný fotograf vie, ako sa oblečie na udalosti, ktoré fotí.

Vďaka podobným slovám viem, že to čo robím, robím správne a som na skvelej ceste.
Pretože práca fotografa nie sú iba fotografie. Svadobný fotograf je ZNAČKA.
Je to podobné ako napríklad s autami. Môžeš sa pozerať na starú hrdzavú škodovku alebo na reprezentatívne Audi. Obidve Ťa možno dopravia na miesto, kam chceš. Otázka je. V akom sa chceš viezť a ako sa v ňom chceš cítiť.
Svadobný fotograf profesionál vie, ako sa má obliekať na udalosti, ktoré fotí. A to je iba jedna časť skladačky. Buduje svoju značku a pracuje na nej. Nerobí to popri robote ako privyrobenie si, napríklad ako vreckové. Profesionálovi záleží na vlastnej značke. Pretože vďaka tejto jedinečnosti získava klientov a odporúčania. Odlišuje sa od ostatných.
Viem, že značka je aj vystupovanie na verejnosti. A k tomu patrí aj vhodné oblečenie, ktoré tiež zanecháva v ľuďoch dlhodobý dojem.
Martin Almasi fotograf

Ja svojim klientom dávam najavo, že si ich vážim. Na svadbu sa obliekam primerane udalosti. A môžem povedať, že nielen na svadbu.

Fotievam aj eventy. Podujatia organizujú agentúry pre rôznych klientov s rôznymi očakávaniami, pre rôzne výročia firiem alebo rodín. Aj tam chodím oblečený presne tak, ako požaduje môj klient.

Keby som mal mať svadbu, sám by som chcel fotografa, ktorý nebude narúšať udalosť vystupovaní a oblečením. Naopak, splynie s davom a nenápadne zachytí emotívne momenty. A to aj preto, že sa dostane do blízkosti ľudí nerušene.

Oblečenie je prejav neverbálnej komunikácie. Rovnako tiež nenápadné pohybovanie sa medzi hosťami. Aj profesionálny fotograf potrebuje byť majstrom v komunikácii. Poviem Ti, že to už je na ďalší samostatný článok. A ja rád napíšem v budúcnosti bližšie informácie aj na tému komunikácie s ľuďmi.

Prečítaj si, čo o mne a mojej práci fotografa, napísali klienti.
Slová, ktoré opisujú moju prácu nájdeš na tomto linku: www.martinalmasi.com/referencie-od-klientov

Pre budúcu spoluprácu ma prosím kontaktujte cez formulár na kontaktnej stránke.
Môžete mi aj zavolať na 00421 908 288 888
Prípadne ma zastihnete na instagrame @martinalmasi_photo
Teším sa na spoluprácu. Martin Almáši