Karolína Sláviková – MUA

Make-up artist, Karolína Sláviková

Spovedal som veľmi príjemnú a talentovanú make-up artistku za Vás.
Otázky a odpovede, ktoré môžu zaujímať fotografov, modelky a ženy.
Kaja je usmievavá a plná energie. A veľmi ma oslovila jej práca.
Preto si myslím, že niektorým môžu jej tipy pomôcť.

Poďme na rozhovor.

 

Kaja, čo Ťa viedlo k make-up umeniu,
ako si sa k tomu celému dostala a kde sú Tvoje začiatky?

 

Make-up som mamine potajomky kradla z taštičky už od škôlky. (smiech) 🙂 Pamätám si jeden deň, keď som si tam priniesla jej rúž, ktorým som si hrdo natrela celé pery, ak nie aj celú tvár a cítila som sa nádherne. Keď to videla moja škôlkarska kamoška, poprosila ma, či môžem namaľovať rúžom aj ju.

Takže si myslím, že to vo mne bolo už od narodenia. Vždy ma najviac bavili veci, ktoré sa spájali s umením. V puberte som však dostala úplne inú motiváciu, vôbec nie pozitívnu. Často som bola označovaná za škaredú, nedostatočnú a ten pocit vo mne každý deň narastal. Tak som opäť siahla po make-upe. Jednoducho som sa snažila vyzerať lepšie, až to zašlo tak ďaleko, že som chcela byť niekým iným, len nie sama sebou. Vtedy som sa začala hrať s farbičkami a vznikli z toho rôzne masky.
A presne vtedy som pochopila, že toto je to, čo môj život tak veľmi napĺňa a robí ho milión krát krajším.

 

Aké si mala sny a ciele, a ktoré si už dosiahla?

 

Moje sny, ciele a ambície sú vysoké. Niekto by povedal, že možno až príliš, ale v tom je to čaro! Rada si dávam výzvy a už len čas ukáže, či svoje sny premením na realitu.
Jeden z mojich snov bolo napríklad líčiť na módnej prehliadke v tíme Janky Olšinskej – STUDIO22, konkrétne to bol fashion live v Bratislave a tento sen sa mi minulý rok (2019) splnil.
Ďalšie nechcem zakríknuť haha 🙂

 

Kaja, aká bola Tvoja cesta? Od Tvojich začiatkov až po spolupráce,
ktoré v tejto dobe robíš. Povedz nám o tom viac.

 

Oficiálne som začala prvým kurzom tuším v roku 2017, bol to kurz umeleckého maskérstva v Štúdiu22, neskôr som si urobila aj kurz make-up master class a taktiež kurz základného vlasového stylingu.

Moja prvá spolupráca bola so skvelou fotografkou Stankou Hricovou v lete 2018, ktorá ma oslovila na spoluprácu. Fotili sme na tému lesná víla, nádherné šaty boli od módnej návrhárky Vierky Futákovej. Po tomto fotení ma Stanka vzala hneď na ďalšie, to sme fotili tohoročnú víťazku Miss Slovensko Dominiku Grecovú do časopisu Break a veľmi som si to užila. Fotili sme v Rajeckých Tepliciach v Spa Aphrodite, krásne miesto. So Stankou sa odvtedy stále stretávame na foteniach, keď sa nachádza na Slovensku.

Minulý rok som bola pracovne v Nemecku, kde som s kamarátom líčila na festivale strašidiel. Ďalej som spolupracovala s Miškou Ďurišovou, ktorá tiež žije mimo Slovenska, na projekte Slovanské bohyne a taktiež deň a noc. Ďalej pracujem aj s Peťkou Rosič, Vladom Veverkom a Ivkou Drdolovou Butalovou, ktorá sa vďaka mojej práci stala mojou úžasnou priateľkou.

Všeobecne som vďačná každý deň za to, akých ľudí mi moja práca prináša do života. 🙂

 

Je naozaj skvelé, že máš okolo seba dobrých ľudí. Veľa líčiš aj modelky. Aké máš tipy na make-up pre modelky, alebo dievčatá, ktoré sa chcú fotiť? Či už samé alebo u fotografa.

 

Modelkám odporúčam hlavne to, aby sa na módnych prehliadkach / foteniach po nalíčení nepreličovali samy. Lebo už aj s tým som sa stretla a narobí to len problémy, či už modelke samotnej, alebo vizážistke. Treba pochopiť to, že tam musia vyzerať tak, ako to návrhár, fotograf vyžaduje.

Ak sa líčia samy, napríklad na fotenia, tak by som im poradila, aby si vždy dôkladne naštudovali prácu fotografa. Tam zistia, čo preferuje a ak nemajú iné pokyny, tak nech sa držia práve tohto a to isté radím aj vizážistkám.

Ak má fotograf v portfóliu modelky s nude make-upom, tak tam modelka nemôže prísť s výrazným a ťažkým lookom, vždy treba hľadať nejaké nápovedy, prepojenia. Pokiaľ si modelky fotia začínajúce booky, tak by som zvolila gradujúci make-up.
Čiže na začiatok stačí pekná pleťovka, vyčesané obočie, niečo svieže, ľahké a jemné. Postupne sa môže pridávať, napríklad špirála, linka a nakoniec červený rúž, pretože to je klasika, ktorá pristane každej žene.

 

Odbehnime na chvíľu z móla a profi fotení do denného sveta.
Čo hovoríš na make-up pre ženy na bežný deň?

 

Ženám, ktoré chcú líčenie na bežný deň odporúčam, aby prišli na to, čo im naozaj pristane. Stačí zvoliť zlý odtieň a to či už samotného make-up, tieňov alebo rúž a pohroma je na svete. Potom tá žena vyzerá horšie, ako keby sa vôbec nelíčila. Čiže určite stačí aj málo, ale treba sa trafiť do farieb. Môžu si to dohľadať napríklad na internete, alebo ich to môžem naučiť u seba na individuálnom kurze sebalíčenia.

 

Viem o Tebe, že si bola aj pri zaujímavých fotografických projektoch.
Podľa čoho si vyberáš fotografov na spoluprácu?

 

Zatiaľ som mala to šťastie, že fotografi/ky si našli mňa. Neodmietla som ešte ani jednu spoluprácu, som otvorená všetkému. Mám rada viacero štýlov líčenia, takže si to dokážem prispôsobiť danému fotografovi alebo téme. Nemám vyslovene určené, že toto áno a toto nie. Vždy hľadám cestu, ktorou sa to dá skĺbiť.

 

Kaja, povedz mi, kde trénuješ make-up a ako sa pripravuješ na fotenia?

 

Trénujem vždy keď líčim. Stále sa pokladám za začiatočníka a snažím sa učiť nové veci pri každej príležitosti.

Samozrejme, keď ma kopne múza, musím chytiť štetec do ruky, inak by som sa asi zbláznila. 🙂 (smiech)

Taktiež trénujem pred každým dôležitým projektom napríklad aj pred Slovanskými bohyňami som každý jeden look skúšala na sebe, až kým mi to neprišlo dostatočne dobré. Nepripravená sa cítim nekomfortne. Radšej obetujem zopár hodín (niekedy aj dní) na prípravu, ako si pridávať stres na plecia.
Som totižto veľký perfekcionista a priemer mi nestačí.

 

Máš veľmi zaujímavé portfólio.
Ako Ťa ľudia môžu kontaktovať a kde Ťa nájdu?

 

Ľudia ma môžu nájsť na sociálnych sieťach ako Instagram a Facebook, kde ma nájdu pod menom: Karolina.makeup.sfx a môžu mi napísať s akýmkoľvek dotazom a požiadavkou.
Vždy sa snažím vyhovieť na maximum.

 

Na záver chcem od Teba ešte jednu myšlienku, ktorá Ťa sprevádza.

Všetko je presne tak, ako má.
Teraz ti To nemusí dávať absolútne žiadny zmysel, ale ver mi, že raz pochopíš, prečo.

Za rozhovor ďakujem Karolíne Slávikovej, make-up artist a sfx

Instagram Karolina.makeup.sfx
Facebook Karolina.makeup.sfx

fotografie sú z archívu Karolíny Slávikovej

Karolina Slavikova SFX Makeup Karolina Slavikova Makeup sfx